KENIA SAFARI
KLUB PODRÓŻNIKA

Historia Kenii

Pierwsze informacje o Kenii pochodzą z VII wieku, kiedy to arabscy żeglarze zaczęli penetrować wschodnie, przybrzeżne części kraju. Handlowali oni kością słoniową, a także niewolnikami.

Arabowie utworzyli w Kenii kilka kalifatów, utworzyły się też silne ośrodki miejskie, między innymi Mombasa i Malindi. Koniec pierwszego tysiąclecia to okres islamizacji tych terenów. Na styku kultur miejscowych i kultury arabskiej wytworzyła się kultura suahili. Od XVI wieku Kenia była terytorium portugalskim, od XVIII wieku znalazła się w obrębie posiadłości sułtanów Omanu.

W XVIII wieku do Kenii zaczęli masowo napływać Masajowie, napływ ten został jednak zatrzymany w roku 1830 przez rolniczy lud Kikuju. Od XIX wieku znalazła się pod panowaniem brytyjskim. Brytyjczycy pozostawili w Kenii wiele śladów. Ruch lewostronny jest między innymi jednym z nich. W XX wieku w Kenii nasilił się ruch wyzwoleńczy. W latach 1952 - 1956 trwało powstanie Mau - Mau, skierowane przeciwko kolonialnym rządom. Trzon wojsk rebelianckich stanowili przedstawiciele plemienia Kikuju.

Powstanie zostało przez Brytyjczyków zdławione, niemnej jednak przyczyniło się do nasilenia nastrojów niepodległościowych. Kenia stopniowo zrywała zależności od Brytanii. Od 1960 roku była dominium, od 1963 członkiem wspólnoty brytyjskiej. Do roku 1991 w Kenii funkcjonował system monopartyjny, obecnie stosunki są tam już nieco bardziej demokratyczne.  
Kreator stron internetowych - przetestuj