KENIA SAFARI
KLUB PODRÓŻNIKA

Architektura

Architektura Kenii jest niezwykle zróżnicowana, jako iż współtworzyło ją wiele kultur. Najbardziej rzucającym się w oczy są meczety, pochodzące z różnych okresów historii Kenii.


Sąsiadują one z budowlami, będącymi pozostałościami innych cywilizacji, między innymi z charakterystycznymi, kolonialnymi zabudowaniami brytyjskimi. Na przedmieściach miast i na wsiach kwitnie nadal tradycyjna architektura. Nietrudno w Kenii spotkać charakterystyczne domy w kształcie grzyba, kryte strzechą z liści, czy zamknięte, składające się z kilku drewnianych chat krytych czapą z liści zagrody ludu Luo.


W Mombasie znajdują się także unikalne, bogato zdobione świątynie hinduskie. Tam też zaobserwować można najbardziej dla kenijskiej architektury - ciosy słoniowe, użyte nie tylko jako element zdobniczy, ale także jako inspiracja dla projektowanych bydynków. Z czasem bowiem zmienił się materiał, kość słoniową zastąpił m. in. metal, ale motyw pozostał ten sam.


Najbardziej interesujące pod względem architektonicznym jest miasto Lamu. Stanowi ono efekt mieszania się kultur: indyjskiej, arabskiej, afrykańskiej, perskiej i europejskiej. Niegdyś Lamu było jednym z większych portów handlowych tego wybrzeża Afryki, odpływali stąd niewolnicy i kość słoniowa. Położone jest na niewielkiej, koralowej wysepce. Oczy przybysza mogą tutaj cieszyć wspaniałe, wznoszone z koralowca suahilskie domy z misternie zdobionymi drewnianymi framugami i okiennicami. Miasto zachowało XIX wieczny układ urbanistyczny. Oznacza to w praktyce, że jest gigantycznym labiryntem splątanych uliczek i zaułków. Nad miastem górują okazałe sylwety meczetów. Kenia może być też interesująca dla miłośników fortyfikacji. Nie brak tu arabskich fortów, chroniących porty i miasta.

Kreator stron internetowych - przetestuj